Vaellus Pyreneillä: parhaat majalta majalle -vaellukset, GR10 ja GR11

Sierd van der Bij
Sierd van der Bij
Sierd van der Bij
28 Oct 2026 • 12 min lukuaika
Vaellus Pyreneillä: parhaat majalta majalle -vaellukset, GR10 ja GR11
Vaellus Pyreneillä: parhaat majalta majalle -vaellukset, GR10 ja GR11
Vaellusasiantuntijat kohteittain
Ilmainen peruutus jopa kahdeksan viikkoa etukäteen
Nopea henkilökohtainen neuvonta

Vaeltaminen Pyreneillä tarkoittaa kulkemista Ranskan ja Espanjan rajaa pitkin Atlantilta Välimerelle, Andorran jäädessä keskelle. Vuoristo tarjoaa graniittihuippuja ja satoja korkealla sijaitsevia järviä Katalonian Pyreneillä, vehreitä laaksoja ja jylhiä kattilalaaksoja Ranskan puolella sekä vuoristomajoja, joissa yöpyt korkealla laaksojen yläpuolella. Tässä oppaassa käydään läpi pitkät reitit GR10, GR11 ja HRP, kolmessa–kuudessa päivässä kuljettavat majalta majalle -kierrokset, paras vuodenaika, vuoristomajojen toiminta, perillepääsy ja hinnat. Ensimmäisen yleiskuvan saat tutustumalla 5 päivän majalta majalle -vaelluksiin Pyreneillä.

Vaellus Pyreneillä: mikä vaellus sopii sinulle?

Pyreneillä voit valita pitkän reitin ja lyhyemmän majalta majalle -vaelluksen välillä. GR10 (Ranskan puoli) ja GR11 (Espanjan puoli) kulkevat molemmat Atlantilta Välimerelle ja niiden kulkeminen kokonaan kestää monta viikkoa (GR10:llä noin 50–60 päivää). HRP (Haute Route Pyrénéenne) pysyttelee lähellä päävuorenharjannetta, ja osa siitä on merkitsemätöntä. Useimmat valitsevat sen sijaan kolmen–kuuden päivän osuuden. Alla olevassa taulukossa on kaikki yhdeksän järjestämäämme Pyreneiden vaellusta.

Vaellus Alue Päiviä Matka Nousu Ateriat Alkaen (hinta henkilöä kohden, 2 henkilöä, kausi 2027)
Perhe Petit Carros de Foc Aigüestortes, Espanjan Pyreneet 3 23,7 km 1 370 m Täysihoito 290 euroa
Puolikas Carros de Foc Aigüestortes, Espanjan Pyreneet 5 41,1 km 2 240 m Täysihoito 520 euroa
Vaikea Carros de Foc Aigüestortes, Espanjan Pyreneet 5 57,9 km 3 610 m Täysihoito 545 euroa
Kuuden päivän Carros de Foc Aigüestortes, Espanjan Pyreneet 6 64,3 km 3 730 m Täysihoito 665 euroa
Taivaan portti Katalonian Pyreneet, Ranskan raja 4 59,2 km 4 560 m Täysihoito 465 euroa
GR10-tiedusteluretki Ranskan Pyreneet, Cauterets–Gavarnie 3 37,0 km 1 950 m Puolihoito 200 euroa
Hardcore GR11 Ordesa, Espanjan Pyreneet 3 41,8 km 2 850 m Puolihoito 195 euroa
Asiantuntija Andorra-Espanja-vaellus Andorra ja Espanja 4 69,9 km 4 270 m Puolihoito 275 euroa
Asiantuntija Andorra Lakes Loop Andorra 5 93,5 km 6 180 m Puolihoito 375 euroa

Ensimmäinen majalta majalle -vaellus tai vaellus lasten kanssa: aloita Petit-versiosta tai tästä: Puolikas Carros de Foc. Katso myös majalta majalle -vaellus Pyreneillä aloittelijoille ja majalta majalle -vaellus Pyreneillä lasten kanssa.

Kokeneet vaeltajat: Full- tai Hard-versio Carros de Focista, GR10-tiedusteluretki tai Hardcore GR11 ovat hyviä valintoja.

Erittäin hyväkuntoinen ja kokenut: Taivaan portti ja kaksi Andorran vaellusta on luokiteltu vaativuudeltaan Haastaviksi tai Asiantuntijatasoisiksi, ja niissä on pitkät päivämatkat ja huomattava nousu.

Kuinka vaativaa vaeltaminen Pyreneillä on?

Vaeltaminen Pyreneillä vaihtelee kohtalaisesta vaativaan. Millään vaelluksellamme ei kiivetä kalliolla, mutta kyseessä ovat oikeat korkeat vuoret, joilla on jyrkkiä polkuja, kivikkoisia solia ja pitkiä laskeutumisia. Vaihteluväli on laaja: Petit Carros de Focin kolmen päivän 23,7 km:stä Andorra Lakes Loopin viiden päivän 93,5 km:iin ja 6 180 m nousuun. Tärkeintä on perustason kunto, muutama vaelluspäivä kuormitetulla reppulla ennen lähtöä ja hyvin sisäänkäytetyt vaelluskengät. Valitse vaellus päivämatkan ja nousun, ei vauhdin mukaan.

Jyrkät ja kivikkoiset osuudet: jotkut etapit ylittävät jyrkkiä, kivikkoisia solia, joilla tarvitset varman jalansijan, erityisesti Taivaan portilla (nousu Pica d'Estatsille) ja kahdella Andorran vaelluksella. Matkasivu kuvaa jokaisen etapin, joten lue se ennen varaamista.

Näin valmistaudut: kävele viikkoina ennen vaellusta säännöllisesti sillä repulla, jota aiot kantaa, sisällytä mukaan muutama pitkä päivä nousuineen ja laskuineen ja harjoittele alamäkikävelyä sauvojen kanssa. Jos pystyt kävelemään kaksi päivää peräkkäin reppu selässä, kolmen–viiden päivän majalta majalle -vaellus on sinulle sopiva.

GR10: vaeltaminen Ranskan Pyreneillä

GR10, jota kutsutaan nimellä Pyrenean Way, on vuoriston Ranskan puolen tärkein pitkän matkan vaellusreitti. Se kulkee Atlantin rannikolla sijaitsevasta Hendayesta Välimeren rannalla olevaan Banyuls-sur-Meriin, noin 900 km ja paljon nousua; useimmat koko reitin kulkevat tarvitsevat noin 50–60 päivää. Polku on merkitty punavalkoisilla maalatuilla raidoilla. Majoitusvaihtoehtoja matkan varrella ovat vuoristomajat (hoidetut refuget), gîtes d'étape -majatalot (yksinkertaiset vaeltajien majat kylissä) ja joillakin osuuksilla leirintäalueet. Jokaisen etapin päässä ei ole hoidettua majaa, joten koko reitin kulkevien on suunniteltava huolellisesti. Useimmat Pyreneillä vaeltavat kulkevat GR10:n osuuden koko reitin sijaan.

Oma tapamme kokeilla vaeltamista Ranskan Pyreneillä kolmessa päivässä on GR10-tiedusteluretki Cauteretsista Gavarnieen Hautes-Pyrénéesillä:

  • Päivä 1: Cauterets – Chalet du Clot, 8,9 km, nousua 680 m
  • Päivä 2: Chalet du Clot – Refuge de Bayssellance Vignemalen juurella, 13,2 km, nousua 1 210 m (vaativin päivä)
  • Päivä 3: Refuge de Bayssellance – Gavarnie, 14,9 km, laskua 1 320 m, perillä Cirque de Gavarnielle, joka kuuluu UNESCO:n maailmanperintökohteeseen Pyrénées – Mont Perdu

Vaelluksen vaativuus on Keskitaso. Yö Refuge de Bayssellancessa korkealla Ranskan Pyreneillä antaa selkeän kuvan siitä, millaista Pyreneillä vaeltaminen on, ennen kuin sitoudut pidempään reittiin. Lisää vaihtoehtoja Ranskan puolelta löydät oppaastamme: vaeltaminen Ranskassa.

GR10: vaeltaminen Ranskan Pyreneillä
GR10: vaeltaminen Ranskan Pyreneillä

Carros de Foc: majalta majalle Aigüestortesin kansallispuistossa

Carros de Foc on majalta majalle -kierros Aigüestortes i Estany de Sant Maurici -kansallispuiston läpi Katalonian Pyreneillä, ja se yhdistää yhdeksän vuoristomajaa (katalaaniksi refugi). Reitti syntyi vuonna 1987, kun puiston majojen hoitajat alkoivat vierailla toistensa luona jalkaisin. Nykyään vaeltajat voivat kerätä leiman jokaisesta refugista matkan varrella, mikä on pieni perinne, joka antaa kierrokselle sen identiteetin.

Maisemaa hallitsevat graniittihuiput, korkeat solat ja satoja vuoristojärviä.

Tarjoamme neljää versiota Carros de Focista:

  • Perhe Petit Carros de Foc: 3 päivää, 23,7 km, nousua 1 370 m, etapit 7,1–8,9 km. Tämä on perhevaelluksemme, jonka lyhyemmät päivät sopivat majalta majalle -vaeltamiseen tutustuville tai lasten kanssa vaeltaville.
  • Puolikas Carros de Foc: 5 päivää, 41,1 km, nousua 2 240 m, etapit 6,7–11,4 km. Hyvä valinta vaeltajalle, jolla on jonkin verran kokemusta monipäiväisistä vaelluksista.
  • Vaikea Carros de Foc: 5 päivää, 57,9 km, nousua 3 610 m, pisin päivä 16,3 km. Vaativa versio vaeltajille, jotka haluavat enemmän matkaa ja nousua joka päivä.
  • Kuuden päivän Carros de Foc: 6 päivää Espotista takaisin Espotiin, 64,3 km, nousua 3 730 m, etapit 7,9–13,8 km. Saatavilla myös 8 päivän matkana, jossa on hotelliyöt ennen vaellusta ja sen jälkeen (870 euroa henkilöltä, kun kaksi henkilöä varaa yhdessä).

Kaikki versiot sisältävät täysihoidon: aamiainen, eväslounas ja illallinen sisältyvät vaelluksen hintaan. Carros de Focin majoissa on vain makuusaleja. Kattavan reittioppaan löydät täältä: kaikki Carros de Focista.

Carros de Foc: majalta majalle Aigüestortesin kansallispuistossa
Carros de Foc: majalta majalle Aigüestortesin kansallispuistossa

Porta del Cel: vaellus Katalonian korkeimmalle huipulle

Porta del Cel ("Taivaan portti" katalaaniksi) on vaativa neljän päivän majalta majalle -kierros, joka alkaa Tavascanista Katalonian Pyreneillä. Reitti nousee Pica d'Estatsille (3 143 m), Katalonian korkeimmalle huipulle, joka sijaitsee Ranskan rajalla. Yksi yö vietetään Ranskan puolella. Suurin osa reitistä kulkee Parc Natural de l'Alt Pirineussa, Katalonian suurimmassa luonnonpuistossa.

Neljä etappia tarkkoine lukuineen reittitiedoistamme:

  • Päivä 1: Tavascan – Refugi de Certascan, 14,6 km, nousua 1 470 m (kulku ison Certascan-järven ohi)
  • Päivä 2: Refugi de Certascan – Refuge du Pinet (Ranska), 12,6 km, nousua 1 120 m
  • Päivä 3: Refuge du Pinet – Refugi de Vallferrera, 13,0 km, nousua 930 m, mukaan lukien noin 900 m:n nousu Pica d'Estatsille (3 143 m) rajalla
  • Päivä 4: Refugi de Vallferrera – Tavascan, 19,0 km, nousua 1 040 m ja laskua 1 810 m

Yhteensä: 59,2 km ja nousua 4 560 m. Taivaan portti on luokiteltu matkasivullamme tasolle Haastava, ja se sopii vain kokeneille vuorivaeltajille, jotka ovat tottuneet jyrkkään ja kivikkoiseen maastoon ja huomattavaan päivittäiseen nousuun. Joka päivä sisältää yli 900 m nousua. Saatavilla on myös 5 päivän versio, jossa on hotelliyö vaelluksen jälkeen (575 euroa henkilöltä, kun kaksi henkilöä varaa yhdessä).

Varaa majalta majalle -vaellus Taivaan portti tai lue Porta del Cel yksityiskohtaisesti ennen päätöstäsi.

Porta del Cel: vaellus Katalonian korkeimmalle huipulle
Porta del Cel: vaellus Katalonian korkeimmalle huipulle

GR11, Ordesa ja Andorra: lisää vaeltamista Espanjan Pyreneillä

GR11, jota kutsutaan myös nimellä Senda Pirenaica, on GR10:n espanjalainen vastine. Se kulkee Baskimaassa Hondarribian lähellä sijaitsevalta Cap de Higuerilta Välimeren rannalla olevalle Cap de Creusille, noin 840 km, ja se jaetaan yleensä noin 45 etappiin. GR10:een verrattuna GR11 kulkee korkeammalla, villimmässä maastossa, Espanjan puolella on kuivempi sää ja matkan varrella on vähemmän kyliä. Majoitus on refugioissa, kylissä ja joskus teltassa.

Kolmen päivän esimerkkimme GR11:stä on Hardcore GR11, joka sijaitsee Ordesa y Monte Perdidon kansallispuistossa:

  • Päivä 1: Pradera de Ordesa – Refugio de Góriz, 12,1 km, nousua 910 m
  • Päivä 2: Refugio de Góriz – Refugio de Pineta, 15,3 km, nousua 1 040 m ja laskua 1 990 m, ylittäen Añisclon solan, minkä jälkeen pitkä ja jyrkkä lasku Pinetan laaksoon
  • Päivä 3: Refugio de Pineta – Parzán, 14,4 km, nousua 900 m

Yhteensä: 41,8 km ja nousua 2 850 m. Kuten nimi kertoo, tämä on vaativa vaellus kokeneille vaeltajille. Laajempaa katsausta vaelluslomiin Espanjassa Pyreneiden ulkopuolella saat oppaastamme: vaelluslomat Espanjassa. Jos haluat toisen majalta majalle -vaihtoehdon Pohjois-Espanjassa, tutustumisen arvoinen on vaeltaminen Picos de Europalla.

Vaeltaminen Andorrassa: järviä ja korkeita soleja

Andorra on pieni maa Ranskan ja Espanjan välissä, eikä siellä ole lentokenttää. Sen korkein kohta on Coma Pedrosa (2 942 m). Tarjoamme täällä kahta asiantuntijatason vaellusta. Asiantuntija Andorra Lakes Loop kestää 5 päivää, matkaa on 93,5 km ja nousua 6 180 m Escaldes-Engordanystä lähtien, ja päivämatkat ovat 12,3–21,7 km. Asiantuntija Andorra-Espanja-vaellus kestää 4 päivää, matkaa on 69,9 km ja nousua 4 270 m, ja pisin päivä on 25,2 km. Molemmat vaellukset on luokiteltu Asiantuntijatasoisiksi, ja niissä on pitkiä päiviä ja huomattavaa nousua, vain kokeneille vaeltajille.

Haute Route Pyrénées (HRP)

HRP on noin 800 km pitkä korkealla kulkeva reitti, joka pysyttelee lähellä Pyreneiden päävuorenharjannetta ja ylittää rajan Ranskan ja Espanjan välillä jatkuvasti. Suuria osuuksia ei ole merkitty, ja turvallinen kulkeminen edellyttää hyviä suunnistustaitoja ja vuoristokokemusta. Emme tarjoa HRP:tä. Useimmille ensimmäistä kertaa Pyreneillä kulkeville GR10:n tai GR11:n osuus tai jäsennelty majalta majalle -kierros on käytännöllisempi ja palkitsevampi lähtökohta.

GR11, Ordesa ja Andorra: lisää vaeltamista Espanjan Pyreneillä
GR11, Ordesa ja Andorra: lisää vaeltamista Espanjan Pyreneillä

Pyreneiden vaelluskartta: missä reitit sijaitsevat?

Pyreneet ulottuvat Atlantilta Välimerelle. Lännestä itään tärkeimmät maamerkit ja reitit sijoittuvat seuraavasti.

Atlantin päässä GR10 alkaa Hendayesta Ranskassa ja GR11 Hondarribian läheltä Espanjasta, muutaman kilometrin päässä toisistaan. Hieman sisämaahan päin Camino Francés ylittää läntiset Pyreneet Saint-Jean-Pied-de-Portista Ranskassa Roncesvallesiin Espanjassa; lisää tästä pyhiinvaellusreitistä saat oppaastamme: Camino Francés.

Itään edetessäsi Ranskan Hautes-Pyrénéesilla saavut Cauteretsiin, GR10-tiedusteluretkemme lähtöpaikkaan, ja sen jälkeen Vignemalelle ja Cirque de Gavarnielle (osa UNESCO:n maailmanperintökohdetta Pyrénées – Mont Perdu). Heti Gavarnien eteläpuolella, rajan toisella puolella Espanjassa, sijaitsee Ordesa y Monte Perdidon kansallispuisto, jossa Hardcore GR11 -vaelluksemme kulkee.

Vielä idempänä Espanjan puolella kohoaa Aneto (3 404 m), koko Pyreneiden korkein huippu. Anetosta itään sijaitsee Aigüestortes i Estany de Sant Maurici -kansallispuisto Katalonian Pyreneillä, jossa kulkevat kaikki neljä Carros de Foc -vaellustamme.

Aigüestortesista itään, Tavascanin kylän lähellä, alkaa Porta del Cel -kierros, joka nousee Pica d'Estatsille Ranskan rajalla. Andorra sijaitsee vielä kauempana idässä Ranskan ja Espanjan ympäröimänä. Vuoret päättyvät Välimereen: Banyuls-sur-Mer Ranskassa on GR10:n päätepiste, Cap de Creus Espanjassa GR11:n.

Jokaisella sivustomme matkasivulla vaelluksen päiväetapit näytetään kartalla. Näiden vuorten laajemmasta tarinasta voit lukea täältä: Pyreneiden historia ja geologia.

Pyreneiden vaelluskartta: missä reitit sijaitsevat?
Pyreneiden vaelluskartta: missä reitit sijaitsevat?

Mikä on paras aika vaeltaa Pyreneillä?

Vaellustemme hoidetut vuoristomajat ovat auki kesällä; vaellukset ajoittuvat suunnilleen kesäkuun puolivälistä syyskuun puoliväliin, ja Andorran vaellukset ovat auki kesäkuun alusta syyskuun loppuun. Tuolloin Pyreneillä vaeltaminen on useimmille käytännöllistä.

Kesäkuu ja heinäkuun alku: korkeilla soilla voi vielä olla lunta. Polut ovat rauhallisempia ja alarinteillä kukkivat luonnonkukat. Tarkista kunkin vaelluksen tarkka aukeamispäivä matkasivulta.

Heinäkuu ja elokuu: vilkkaimmat kuukaudet vaeltaa Pyreneillä. Iltapäivän ukkoskuurot ovat vuoristossa yleisiä; lähde liikkeelle aikaisin ja pyri majalle ennen iltapäivän alkua. Majapaikat on kesällä varattava etukäteen; vaelluksillamme hoidamme sen puolestasi.

Syyskuu: polut ovat huomattavasti rauhallisempia, valo on kirkas ja päivät ovat yhä riittävän pitkiä kokonaiseen vaelluspäivään. Majat alkavat sulkeutua syyskuun toisella puoliskolla, joten tarkista tarkat päivämäärät matkasivulta.

Kunkin vaelluksen tarkat aukeamis- ja sulkeutumispäivät on lueteltu matkasivulla. Mitä maisemassa kannattaa vuodenaikojen mukaan katsella, kerrotaan oppaassamme: Pyreneiden kasvisto ja eläimistö.

Vuoristomajat Pyreneillä: refuget ja refugit

Pyreneiden vuoristomajoja kutsutaan ranskaksi nimellä "refuge", katalaaniksi "refugi" ja espanjaksi "refugio". Ne ovat kesällä hoidettuja ja tarjoavat makuusalimajoitusta kerrossängyissä. Illallinen ja aamiainen tarjoillaan kiinteinä aikoina; eväslounaan voi tilata edellisenä iltana. Ota mukaan makuupussin sisälakana, pieni pyyhe ja vähän käteistä, sillä kaikki majat eivät ota korttimaksuja. Kesällä on varattava etukäteen. Vaelluksillamme varaamme majat puolestasi. Carros de Foc- ja Porta del Cel -vaellukset ovat täysihoitoa (aamiainen, eväslounas ja illallinen sisältyvät); GR10-, GR11- ja Andorra-vaellukset ovat puolihoitoa (aamiainen ja illallinen sisältyvät, lounas ei sisälly). Saadaksesi käsityksen elämästä laaksoissa ja näiden majojen ympärillä lue aiheesta: elämä ja perinteet Pyreneillä.

Pakkauslista Pyreneiden vaellukselle

  • Hyvin sisäänkäytetyt vaelluskengät
  • Reppu, noin 30–40 litraa
  • Vedenpitävä takki ja vedenpitävät housut
  • Lämmin välikerros (fleece tai toppatakki)
  • Pipo ja käsineet (myös kesällä korkealla)
  • Aurinkosuoja: aurinkovoide, aurinkolasit, aurinkohattu
  • Makuupussin sisälakana
  • Pieni pyyhe
  • Otsalamppu ja vara-akut
  • Juomapullo (vähintään 1 litra)
  • Pieni ensiapupakkaus rakkolaastareineen
  • Vaellussauvat
  • Käteistä majoille ja pieniin ostoksiin
  • Henkilöllisyystodistus ja matkavakuutusasiakirjat

Miten Pyreneille pääsee?

Pyreneille pääsy tarkoittaa lentämistä yhdelle useista lentokentistä ja sen jälkeen matkustamista bussilla, junalla tai vuokra-autolla reitin alkupisteeseen.

Carros de Foc ja Porta del Cel: lennä Barcelonaan. Espot, kaikkien neljän Carros de Foc -vaelluksen lähtöpaikka, on noin neljän tunnin ajomatkan päässä Barcelonasta luoteeseen. Tavascan, Porta del Celin lähtöpaikka, sijaitsee samalla Katalonian Pyreneiden alueella.

GR10-tiedusteluretki: lennä Toulouseen tai Tarbes-Lourdesin lentokentälle, ota sitten juna Lourdesiin ja bussi Cauteretsiin, jossa vaellus alkaa.

Hardcore GR11 Ordesassa: lennä Zaragozaan tai Barcelonaan ja matkusta sitten Torlan kylään, joka on portti Ordesa y Monte Perdidon kansallispuistoon.

Andorran vaellukset: Andorrassa ei ole lentokenttää. Sekä Barcelonan että Toulousen lentokentiltä on säännölliset bussiyhteydet Andorra la Vellaan (Escaldes-Engordany), josta molemmat Andorran vaellukset alkavat.

Matka reitin alkupisteeseen ei sisälly mihinkään vaellukseemme. Jokainen matkasivu kertoo tarkasti, miten lähtöpisteeseen pääsee.

Mitä tehdä hätätilanteessa Pyreneillä

Euroopan hätänumero 112 toimii Espanjassa, Ranskassa ja Andorrassa. Matkapuhelinkuuluvuutta ei vuoristossa voi taata, erityisesti syrjäisissä laaksoissa ja korkeilla soilla. Kerro ennen päivittäistä lähtöä majan hoitajalle tai jollekulle kotona suunnittelemasi reitti ja arvioitu saapumisaika. Käänny takaisin, jos sää huononee; iltapäivän ukkoskuurot kehittyvät kesällä nopeasti. Varmista, että matkavakuutuksesi kattaa vaeltamisen ja pelastuksen vuoristossa. Kesälaitumilla saatat kohdata lammaslaumaa suojelevia laumanvartijakoiria (patou): kierrä lauma rauhallisesti äläkä mene koirien luo tai silitä niitä.

Miten Pyreneille pääsee?
Miten Pyreneille pääsee?

Mitä majalta majalle -vaellus Pyreneillä maksaa?

Omatoiminen majalta majalle -vaellus Pyreneillä meidän kanssamme maksaa 195 eurosta henkilöä kohden kolmelta päivältä (Hardcore GR11) 665 euroon henkilöä kohden kuuden päivän Full Carros de Focilta, kun kaksi henkilöä varaa yhdessä (kausi 2027, lokakuun 2026 tilanteen mukaan).

Hintaan sisältyy:

  • Majayöt (makuusalimajoitus)
  • Täysihoito tai puolihoito yllä olevan taulukon mukaisesti
  • Kaikki majavaraukset, jotka teemme puolestasi
  • Reittikuvaukset ja kartat trekkingsovelluksessamme, jossa on GPS-navigointi, joka toimii myös offline-tilassa

Hintaan ei sisälly:

  • Matka lähtöpaikkaan ja takaisin
  • Paikallinen liikenne (bussi, taksi tai köysirata reitin alkupisteeseen ja sieltä pois)
  • Matkavakuutus
  • Juomat ja henkilökohtaiset menot
  • Lounas puolihoitovaelluksilla (GR10, GR11 ja Andorra)

Yksin varaaminen maksaa enemmän henkilöä kohden; yksinvarauksen hinta näkyy matkasivulla. Maksuton peruutus on mahdollinen kahdeksaan viikkoon asti ennen lähtöä.

Pyreneiden vaelluksemme ovat majalta majalle -vaelluksia ja omatoimisia: kannat oman reppusi majalta majalle, eikä matkatavaroiden kuljetus kuulu vaellukseen. Se pitää hinnan alhaisena ja antaa sinun nukkua korkealla vuoristossa laaksossa nukkumisen sijaan.

Tutustu kaikkiin vaihtoehtoihin sivullamme: 5 päivän majalta majalle -vaelluksiin Pyreneillä. Trekkingasiantuntijamme auttavat mielellään valitsemaan vaelluksen, joka sopii kokemukseesi ja käytettävissä olevaan aikaan.

Vaellus Pyreneillä: usein kysytyt kysymykset

Sopivatko Pyreneet vaeltamiseen?

Kyllä. Pyreneillä on pitkiä merkittyjä reittejä, kesällä auki olevia hoidettuja vuoristomajoja ja yleensä rauhallisempia polkuja kuin monissa Alppien osissa. Vuoristo ulottuu kolmeen maahan (Ranska, Espanja ja Andorra), ja vaihtoehtoja on kolmen päivän majalta majalle -kierroksista koko GR10- ja GR11-pitkän matkan reitteihin, joiden kulkeminen vie monta viikkoa.

Mikä on paras aika vaeltaa Pyreneillä?

Kesäkuun puolivälistä syyskuun puoliväliin on pääasiallinen vaelluskausi, jolloin vuoristomajat ovat auki. Heinä- ja elokuu ovat vilkkaimmat kuukaudet ja iltapäivän ukkoskuurot ovat yleisiä; lähde liikkeelle aikaisin joka päivä. Syyskuu on rauhallisempi, vaikka majat alkavat sulkeutua kuun toisella puoliskolla ja päivät ovat lyhyempiä.

Kumpi on parempi, GR10 vai GR11?

Kumpikaan ei ole parempi: ne sopivat erilaisille vaeltajille. GR10 kulkee Ranskan puolella, jossa on enemmän kyliä, gîtes d'étape -majataloja ja vehreitä laaksoja. GR11 kulkee Espanjan puolella korkeammalla, villimmässä maastossa ja kuivemmassa säässä. Kokeile osuutta kummastakin: GR10-tiedusteluretki (3 päivää, Ranskan puoli) ja Hardcore GR11 (3 päivää, Ordesa) ovat molemmat hyviä aloituksia.

Kuinka kauan Pyreneiden ylittäminen vaeltaen kestää?

Koko GR10:n (noin 900 km Ranskan puolella) kulkeminen kestää noin 50–60 päivää. GR11 Espanjan puolella kattaa noin 840 km ja jaetaan yleensä noin 45 etappiin. Useimmat Pyreneillä vaeltavat valitsevat kolmen–kuuden päivän osuuden tai majalta majalle -kierroksen koko ylityksen sijaan.

Kuinka vaativaa vaeltaminen Pyreneillä on?

Vaeltaminen Pyreneillä vaihtelee kohtalaisesta erittäin vaativaan reitistä riippuen. Vaelluksillamme ei ole teknistä kiipeilyä, mutta polut ovat jyrkkiä, solat kivikkoisia ja laskeutumiset voivat olla pitkiä. Päivämatkat vaelluksillamme vaihtelevat alle 10 km:stä Petit Carros de Focilla 25,2 km:iin Andorra-Espanja-vaelluksella; Andorra Lakes Loop kattaa viidessä päivässä 93,5 km ja 6 180 m nousua. Valitse vaellus päivämatkan ja päivittäisen nousun mukaan.

Onko Pyreneillä karhuja?

Kyllä, Pyreneiden keskiosissa elää pieni ruskeakarhukanta, joka on istutettu takaisin Sloveniasta 1990-luvulta lähtien. Kohtaamiset polulla ovat hyvin harvinaisia. Kesälaitumilla saatat kohdata myös lammaslaumaa suojelevia laumanvartijakoiria (patou); kierrä lauma rauhallisesti äläkä silitä niitä. Lisää polkujen varrella elävästä eläimistöstä kerrotaan oppaassa: Pyreneiden kasvisto ja eläimistö.

Voiko Pyreneillä vaeltaa majalta majalle ilman opasta?

Kyllä. Carros de Foc, GR10 ja GR11 ovat kaikki merkittyjä reittejä, ja moni vaeltaja kulkee ne omatoimisesti. Vaelluksillamme, jotka ovat kaikki omatoimisia, varaamme majat puolestasi etukäteen ja saat jokaiselle etapille reittikuvaukset ja offline-GPS-navigoinnin trekkingsovelluksessamme. Kuuden päivän Carros de Foc on hyvä esimerkki siitä, miten omatoiminen majalta majalle -kierros toimii.

Mikä Pyreneiden osa on paras vaeltamiseen?

Se riippuu siitä, mitä haluat nähdä. Aigüestortes Katalonian Pyreneillä on tunnettu graniittihuipuistaan ja sadoista järvistään Carros de Focilla; Ordesa ja Gavarnie syvistä kanjoneistaan ja suurista kattilalaaksoistaan; Porta del Cel ja Andorra korkeista soistaan ja pitkistä päivistään. Ensimmäiselle majalta majalle -vaellukselle Aigüestortes on helpoin aloituspaikka.

Saako Pyreneillä telttailla vapaasti?

Säännöt vaihtelevat maittain ja suojelualueittain. Ranskassa yhden yön bivakointi vuoristossa on usein sallittua, kun taas Espanjassa ja Andorrassa vapaa telttailu on enimmäkseen rajoitettua, ja kansallispuistoissa, kuten Aigüestortesissa ja Ordesassa, se on kielletty tai sallittu vain tiukoin ehdoin. Tarkista paikalliset säännöt ennen lähtöä; hoidetuissa majoissa yöpyminen välttää kysymyksen.

Kulkeeko Jaakobin tie Pyreneiden yli?

Kyllä. Camino Francés, yksi tärkeimmistä reiteistä Santiago de Compostelaan, ylittää läntiset Pyreneet Saint-Jean-Pied-de-Portista Ranskassa Roncesvallesiin Espanjassa. Se on pitkän matkan pyhiinvaellusreitti, jonka varrella on yömajoja (albergue), ei vuoristomajalta majalle -vaellus. Lue lisää kattavasta oppaastamme: Camino Francés.

Tietoa meistä

Bookatrekking.com-sivustolla löydät vaelluksen, joka tekee elämästäsi unohtumattoman. Halusitpa sitten tutkia Inca Trail -reittiä tai kiivetä Kilimanjarolle. Bookatrekking.com tarjoaa laajan ja monipuolisen valikoiman ensiluokkaisia vaelluksia. Täällä ei anneta vääriä lupauksia. Läpinäkyvät hinnat ja varaukset vahvistetaan välittömästi. Löydä, vertaa, varaa ja vaella!
Lue lisää meistä
Tietoa meistä
Tietoa meistä

Myös mielenkiintoista